UZMAN PSİKOLOG VE REHBERLİK

Medikal teknolojiyi yakından takip eden hastanemiz; çağdaş tıbbi uygulamalar ile değerli hastalarımızın hizmetindedir.

BİZE ULAŞIN

Öneri ve şikayetleriniz için aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.

© All rights reserved - Hopper

Made with love by Neil Judges

Site & Grafik Editörü Cem YENİ

“Sağlığınız Bizim İçin Önemlidir”

ÖZEL TRAKYA HASTANESİ

Psikolog

Medikal teknolojiyi yakından takip eden hastanemiz;

çağdaş tıbbi uygulamalar ile değerli hastalarımızın hizmetindedir.

PSİKO TERAPİ NEDİR?


Duygusal çatışmaları çözümleyen, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri, çökkünlükleri azaltan, ruhsal uyum düzeyini artıran, kişilerarası ilişkileri daha olgunlaştıran tüm teknik ve yöntemlere psikoterapi diyebiliriz

Psikoterapistler sizin adınıza kararlar vermezler. Yapacağınız evliliğin geleceği hakkında tahminde bulunamazlar ya da probleminizi çözmek için yönergeler vermezler. Çünkü sizin için en iyi olanı yine ancak siz bilebilirsiniz. Terapi sürecinde birey, terapistin yardımı ile hayatında karşılaştığı ve üstesinden gelemediği problemlerine çözüm yolu arar. Bu süreçte terapist profesyonel beceri ve teknikleriyle danışanın kendisi için en doğru yolu bulmasına eşlik eder.


Psikoterapistler bir insan adına karar vermektense bir insana nasıl doğru karar verileceğini öğretmeyi tercih ederler.  Psikoterapi zaman zaman küçük tavsiyeler içermesine rağmen genellikle psikoterapistler tavsiye vermekten kaçınırlar. Psikoterapistler kendinize verebileceğiniz tavsiyelere destek olarak kendi kararlarınızı alabilmenizi sağlamaya çalışırlar.


Psikoterapi terapistininizin sizi eleştirmesi yada yargılayıp karar vermesi değildir.


Psikoterapi bir eğitim seansı değildir, danışan ile terapistin karşılıklı diyaloğudur.


Psikoterapi bir nasihat veya öğüt değildir.


Psikoterapi sadece çocukluğunuzu ve geçmişteki travmalarınızı anlatmanız değildir.


Psikoterapi sadece olumsuz düşüncelerinizi anlatmanız değildir. Terapistler düşünce sisteminizin yapısını, etkileyen ya da şekillendiren faktörleri danışan ile birliket inceleyip, eğer danışan istiyorsa, buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa, yeniden yapılandırmasına yardımcı olurlar.


Psikoterapist sizi değiştirmez. Değişmek için sahip olduğunuz içinizdeki güçleri görmenize yardımcı olur.


Psikoterapistler sadece iyi dinleyen insanlar değildirler.


Psikoterapilere zayıf insanların gittiği inancı yanlıştır, aslında bilinç düzeyi yüksek,kendine değer veren insanların psikoterapi yardımı aldığı bilinmektedir.


NEDEN PSİKOTERAPİ ALMALISINIZ?


Psikoterapi desteği almak, dişiniz ağrıdığında diş hekimine başvurmak kadar doğal bir davranıştır;

Araştırmalar yetişkinlerin %30 ile %50’sinin hayatlarının bir bölümlerinde duygusal sorunlar yaşadığını gösteriyor. Ayrıca her dört kişiden birinin yaşantıları sırasında ruhsal bir rahatsızlık geçirdiğini biliyoruz. Herkesin gerektiğinde konuşmaya, bir uzamandan destek ve tecrübe almaya ihtiyacı vardır.


Etkilidir;

Olumsuz duygusal belirtiler yaşayan ve terapi alan birçok kimse terapinin kendileri üzerinde büyük değişiklik yarattığını ifade ediyor.

Kalıcıdır;

Hayatlarının belirli bir döneminde psikoterapi desteği alan insanlar terapi süreci bittikten sonra da hayatlarındaki kalite artışını sürdürmeye devam ederler. Terapi sadece psikolojik rahatsızlıkların belirtilerini ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda kişilere kendileri ve dünyayla ilgili bir farkındalık kazandırır ve bu farkındalıklar ömür boyu danışanların işine yarar.

Doğaldır:

Tıbbın çok geliştiği ve ilaçlı tedavilerin ön plana çıktığı bu çağda, psikoterapi tamamen doğal olmasıyla herhangi bir yan etkinin kişide ortaya çıkmasını engelliyor. Bunun haricinde, yapılan birçok akademik ve bilimsel çalışma, psikoterapilerin çeşitli ruhsal rahatsızlıklarda ilaç tedavisinden daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.


PSİKOTERAPİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER;

Eğer ilk defa psikoterapiye başlayacaksınız bilmeniz gereken birkaç önemli şey var. Psikoterapinin etkililiğini artıran en önemli etmenlerden birisi güçlü danışan-terapist ilişkisidir. Fakat terapiye ilk defa başlayan birçok kişi için bu ilişki biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Terapistinizin uyguladığı yaklaşım türü de aranızdaki ilişki için belirleyici olabilir. Hangi yaklaşım kullanılırsa kullanılsın, belli bir seviyede yakınlık ve dürüstlük terapinin gidişi için önemlidir. Sırlarınızı ve kişiliğinizin en derin meselelerini konuşacağınız için bazen terapi korkutucu gelebilir. Bu konuda bilgi sahibi olarak giderseniz içiniz biraz daha rahat olur.

Eğer bir terapiye başlayacaksınız işte bilmeniz gereken birkaç şey:


Terapistiniz arkadaşınız değildir;

Görüşmelerinizde büyük ihtimalle daha önce kimseye anlatmadığınız şeyleri terapistinize anlatacaksınız. İyi terapistler aktif ve dikkatli dinleyicilerdir ve size karşı daima empati, anlayış ve koşulsuz kabullenme ile yaklaşırlar. Bu yaklaşım sonucu terapistinize kendinizi daha yakın hissedebilirsiniz.Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey karşınızdakinin sadece terapistiniz olduğudur. Arkadaşlıklarda karşılıklı bir duygusal alış veriş söz konusudur. Ancak terapide sadece sizin meseleleriniz konTerapistinizin bir profesyonel olduğunu ve sadece orada sizin sorunlarınızı dinlemek, yetki alanı içerisinde yardımcı olmak için bulunduğunu unutmayın.

Değişim için iyi bir ilişki yeterli değildir;

Sorunlarınız hakkında profesyonel birisiyle konuşmak sizi iyi hissettirebilir fakat konuşmak tek başına sizin davranışlarınızı değiştiremez. Terapistinizle aranızda kurulan bağ değişim sürecini kolaylaştırsa da bir davranışı değiştirmek kolay değildir. Bunun için değiştirmek istediğiniz şeyleri neden istediğiniz üzerine terapide detaylıca düşünmeli ve bu değişimleri hayatınıza nasıl yansıtabileceğinizi incelemelisiniz.

Hemen sonuca ulaşmayı beklemeyin;

Terapi zaman alan bir süreçtir ve bu geçen zaman her kişiye göre değişkenlik gösterir. Haftalık olarak yapılan terapi seanslarında değişimin görülebilmesi için en azından birkaç ayın geçmesi gerekir.Bir araştırmaya göre insanların %50’si 8. seanstan sonra değişim göstermeye başladıklarını, %75’i ise 6. aydan sonra önemli ilerlemeler kat ettiklerini ifade etmişlerdir.Bu süreci hızlandırmak için ilk aşamada kurulan ilişki çok önemlidir. Bu yüzden terapilerde arkanıza yaslanıp pasif durmak ve değişimin kendiliğinden gerçekleşmesini beklemek sizin işinizi daha uzatacaktır.

Sorumluluğunuz olduğunu unutmayın;

Terapistiniz, sizin kendinizi farklı açılardan keşfetmenize yardımcı olur ancak sizin için kararlar alamaz. Terapi, terapistinize ruhsal sorunlarınızı söyleyip ve ondan ne yapmanız gerektiğini beklemek değildir. Psikoterapistler sizin hayatınızı sürdürmenize ve iyi kararlar almanıza yardımcı olacak psikolojik becerilerinizi geliştirmekle yardımcı olurlar. Sizin için hiçbir zaman karar almaz, kendi sorumluluklarınızı yerine getirmenizi beklerler.

Mücadeleye hazır olun;

Terapistiniz duygularınızı, davranışlarınızı, deneyimlerinizi ve hayata karşı duruş şeklinizi ortaya çıkarır. Bunun sonucunda zorluklara karşı daha dayanıklı bir hale gelirsiniz ve daha tatmin edici bir hayat yaşarsınız. Ancak bu süreç sanıldığı kadar kolay değildir. Öyle noktalarda tıkanıp kalırsınız ki bazen terapiyi bile bırakma aşamasına gelirsiniz. Bu takıldığınız noktalar aslında sizin için önemli fırsatlardır. Buraları terapistinizle konuşmak ve onun size yardımcı olmasına izin vermek, mutlu ve güzel bir geleceğin kapılarını açmak demektir. Denemekten vazgeçmeyin!